Zaokrąglanie ułamków


Dowiedz się, jak zaokrąglać nawet złożone ułamki, stosując różne metody przybliżeń.

zaokrąglanie ułamków

Nasz konwerter ułamków zwykłych do dziesiętnych nie tylko zamienia ułamki na najbliższą liczbę dziesiętną, którą można wykorzystać w obliczeniach. Można także zaokrąglać do różnych miejsc po przecinku.

Wszystko, co musisz zrobić, to wprowadzić licznik i mianownik ułamka do narzędzia. Następnie możesz wybrać wymaganą dokładność zaokrąglenia i kliknąć opcję „oblicz”. aby uzyskać wyniki.

Jeśli jednak chcesz dowiedzieć się więcej o działaniu narzędzia na przykładach, ten przewodnik Ci w tym pomoże.

Jak zaokrąglać ułamki zwykłe?

Istnieje wiele sposobów zaokrąglania liczb, włączając zaokrąglanei w górę, w dół, połowę w górę i połowę w dół. To powiedziawszy, najbardziej powszechnie akceptowaną opcją jest zaokrąglanie do najbliżsej liczby całkowitej.

Oto jak działa ta metoda zaokrąglania:

  1. Zamień ułamek zwykły na dziesiętny.
  2. Sprawdź wartość pierwszego miejsca po przecinku.
  3. Jeśli jest mniejsza niż 5, zignoruj ją i wszystko, co jest po jej prawej stronie.
  4. Jeśli jest większa lub równa 5, dodaj 1 do cyfry po lewej stronie i usuń wszystko inne (w tym zaokrąglony przecinek).

Zobaczmy, jak na kilku przykładach można zastosować metodę zaokrąglania do połowy.

Załóżmy, że ułamek, z którym pracujesz, to 23/5. Jeśli podzielisz licznik przez mianownik, otrzymasz 4,6. Zgodnie z metodą połowy wartości można zaokrąglić tę liczbę 4,6 do 5, ponieważ 6 jest wyższe niż połowa punktu.

Podobnie, jeśli pracujesz 23 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, otrzymasz 3,28571428571. To dość długa i zastraszająca liczba. Obowiązuje jednak ta sama zasada dotycząca połowy stawki; ponieważ 2 na pierwszym miejscu po przecinku jest mniejsze niż 5, można po prostu powiedzieć, że 23/7 zaokrągla w górę do 3.

Ale co byś zrobił, gdyby ułamek, który musisz zaokrąglić, wynosił 23/2, czyli dokładnie 11,5? Cóż, nadal zaokrąglisz to w górę do najbliższego sąsiada, czyli 12.

Zmiana precyzji

We wszystkich poprzednich przykładach zaokrągliliśmy liczbę do najbliższej liczby całkowitej. Można jednak wybrać inną precyzję spośród następujących opcji:

  • Część tysięczna (zaokrąglona do 3 miejsc po przecinku)
  • Część setna (zaokrąglona do 2 miejsc po przecinku)
  • Dziesiąta (zaokrąglona do 1 miejsca po przecinku)
  • Liczba całkowita
  • Dziesiątki
  • Setki
  • Tysiące
  • Miliony
  • Miliardy

Weźmy na przykład ułamek 23/7. Wcześniej zaokrągliliśmy tę liczbę do 3 z 3,28571428571, ale dzieje się tak tylko dlatego, że chcieliśmy zaokrąglić ją do najbliższej liczby całkowitej.

Jeśli zdecydujesz się zaokrąglić część dziesiątą, zobaczysz, że 8 na drugim miejscu po przecinku jest wyższe niż połowa. Możesz więc dodać 1 do pierwszej pozycji po przecinku i zignorować wszystko inne. W rezultacie 23/7 zaokrągla się do 3,3.

Z drugiej strony, jeśli chcesz zaokrąglić do setnych, ułamek 23/7 wyniesie 3,29. Dzieje się tak, ponieważ trzecim miejscem po przecinku jest 5, a do drugiego miejsca po przecinku możesz dodać 1, aby przesunąć liczbę z 8 na 9.

Należy pamiętać, że kalkulator zaokrąglania ułamków FinansoPolis jest domyślnie ustawiony na dokładność setną. Jeśli więc konieczne jest zaokrąglenie do liczb całkowitych lub innego poziomu dokładności, pamiętaj o dostosowaniu ustawienia w polu „Zaokrąglij do”. najpierw lista rozwijana.

Zaokrąglanie ułamków ujemnych

Wszystkie przykłady, które do tej pory sprawdziliśmy, dotyczyły ułamków dodatnich i w tych przypadkach zaokrągliliśmy w górę w stronę dodatniej nieskończoności. Oznacza to, że gdy było to możliwe, wybieraliśmy najwyższego sąsiada, ale czy dotyczy to wartości ujemnych?

Chociaż radzenie sobie z ułamkami ujemnymi może być nieco zagmatwane, pomocne może być wyobrażenie sobie położenia ułamka na osi liczbowej.

Niektórzy ludzie przybliżają liczbę ujemną do dodatniej nieskończoności. Mogą więc zaokrąglić ułamek -23/2 do -11 z -11,5.

Zamiast tego musisz skierować się w stronę ujemnej nieskończoności i zaokrąglić ten sam ułamek do -12. Oto wynik, jakiego możesz się spodziewać, korzystając z kalkulatora zaokrąglania ułamków FinansoPolis.

Inne przydatne narzędzia

O wiele więcej przydatnych narzędzi znajdziesz w FinansoPolis. Aby zaokrąglić kwoty pieniężne, zalecamy skorzystanie z kalkulatora zaokrąglania kwot pieniężnych.

Jeśli chcesz zamienić ułamki zwykłe na prostszą formę, możesz skorzystać z naszego kalkulatora upraszczającego ułamki. Narzędzie wyświetli ułamki zwykłe zamiast zaokrąglonych miejsc po przecinku. 

W przypadku ułamka złożonego możesz użyć liczby mieszanej na przelicznik dziesiętny, aby zredukować liczbę mieszaną do ułamka prostego. Alternatywnie możesz przekonwertować ułamek na wartość procentową.


Autorzy

Narzędzie stworzone przez Lucas Krysiak w dniu 2022-11-21 16:53:53 | Ostatnio sprawdzone przez Mike Kozminsky w dniu 2023-08-27 13:13:41

© FinansoPolis 2023-2024 All rights reserved. Przed skorzystaniem ze strony zapoznaj się z regulaminem i polityką prywatności.
Loading...