Kalkulator współczynnika wypłaty dywidendy


Dowiedz się, czy dana spółka jest dobrym kandydatem do inwestowania w dywidendę.

Kalkulator współczynnika wypłaty dywidendy pomaga ustalić, ile z zysku netto firmy będzie wypłacone jako dywidenda dla akcjonariuszy.

Z tego artykułu dowiesz się nie tylko ja obliczyć wskaźnik wypłaty dywidendy, ale także co jest uważane za dobry wskaźnik wypłat dywidend i jak wysokie wypłaty mogą wpłynąć na wartość firmy.

Zatem, bez dalszej zwłoki, zaczynajmy!

Czym jest wskaźnik wypłaty dywidendy?

W skrócie, DPR (ang. Dividend Payout Ratio) to miara informująca, ile z zysków firmy jest wypłacane akcjonariuszom jako dywidendy.

Po tym firma wykorzystuje pozostałą część na dalsze operacje biznesowe lub na spłatę długów.

Wypłata dywidendy jest zazwyczaj dobrym znakiem stabilności firmy. Oznacza to, że firma ma się dobrze, co czyni jej akcje bardziej atrakcyjnymi dla inwestorów.

Jak obliczyć wskaźnik wypłaty dywidendy?

Obliczenie wskaźnika wypłaty dywidendy firmy przy użyciu naszego kalkulatora FinansoPolis wymaga dwóch informacji:

Netto dochód firmy po opodatkowaniu i kosztach, który można znaleźć w rachunku zysków i strat

Łączna kwota dywidend, którą uzyskuje się z rachunku przepływów pieniężnych

Po uzyskaniu danych, wszystko, co musisz zrobić, to postępować według tego wzoru:

DPR = Łączne dywidendy ÷ Dochód netto

Na przykład, załóżmy że zainwestowałeś w firmę o nazwie Morning, która ma łączny dochód w wysokości 950 000 dolarów po opodatkowaniu i 200 000 dolarów dywidendy.

Więc, postępując według wzoru, dostaniesz odpowiedź:

DPR Morning = $250,000 ÷ $950,000 = $0.2631

Jeśli chcesz, możesz pomnożyć odpowiedź przez 100, aby uzyskać właściwy procent. Oznacza to, że firma Morning wypłaca około: $250,000 ÷ $950,000 x 100 = 26,315% swojego dochodu netto jako dywidendę.

Jaki jest dobry wskaźnik wypłaty dywidendy?

Dobry wskaźnik wypłaty dywidendy to zazwyczaj około 30% do 55%, ale jest trochę bardziej skomplikowane niż to. I sprytny inwestor musi dokładnie wiedzieć, na co patrzy, aby podjąć właściwą decyzję!

Dobry wskaźnik wypłaty dywidendy może znacznie różnić się w zależności od firmy i od jej priorytetów. Na przykład, jeśli firma, w którą inwestujesz, stawia na intensywny wzrost i rozwoj, jest duża szansa, że wypłata nie będzie zbyt wysoka.

Z drugiej strony, jeśli inwestujesz w firmę, która jest już ugruntowana i nie jest w fazie wzrostu, wypłata może być wyższa.

Nie powinno to jednak zniechęcać Cię do inwestowania w rozwijający się biznes, ponieważ nadal istnieje potencjał, że akcje tej firmy gwałtownie wzrosną w przyszłości. Poza tym, wypłata to tylko jeden z wielu czynników do rozważenia przy inwestowaniu w firmę.

Czy wysoki wskaźnik wypłaty dywidendy jest dobry dla firmy?

Chociaż hojna wypłata dywidendy to dobra wiadomość dla inwestora, dla firmy może być to mniej korzystne z różnych powodów.

Niestety, wysokie wypłaty dywidend zawsze niosą za sobą konieczność mniejszych inwestycji w przyszły rozwój. Na przykład, jeśli spojrzysz na naszy poprzedni przykład, zauważysz, że firma ma mniej niż 75% swojego całkowitego dochodu na dalsze operacje wzrostowe.

Może to być problemem, ponieważ oznacza to, że firma ma mniej pieniędzy do inwestowania w projekty, które mogłyby pomóc jej rozszerzyć działalność w przyszłości.

W rezultacie może ona nie rozwijać się ani nie przyciągać nowych klientów, tracić przyszłych inwestorów, co oznacza, że wzrost firmy może być zahamowany. Dla obecnych inwestorów może być to wyzwanie, ponieważ chcą, aby ich inwestycja rosła z czasem, a nie tylko generowała duże dywidendy.

W konsekwencji przyszły zysk firmy może zostać dotknięty, ponieważ nie może ona aktualizować swoich operacji, aby być konkurencyjna na dzisiejszym rynku.

Jedynym rozwiązaniem tego dylematu jest znalezienie złotego środka. W zasadzie musisz znaleźć równowagę między tym, ile wypłat dywidendy twoja firma oferuje, a tym, ile zysku zostaje Ci w kieszeni.

Jak tylko osiągniesz ten punkt, możesz zacząć myśleć o przyszłych inwestycjach i wyższych dywidendach jednocześnie.


Autorzy

Narzędzie stworzone przez Lucas Krysiak w dniu 2023-02-15 19:29:15 | Ostatnio sprawdzone przez Mike Kozminsky w dniu 2023-09-20 14:38:00

© FinansoPolis 2023-2024 All rights reserved. Przed skorzystaniem ze strony zapoznaj się z regulaminem i polityką prywatności.
Loading...