Kalkulator wskaźnika P/E


Opanuj najpopularniejszy wskaźnik analizy fundamentalnej.

Kiedy inwestujesz na giełdzie, musisz wiedzieć, co robisz. W przeciwnym razie staje się to mniej inwestycją, a bardziej ryzykowną grą.

Wskaźnik cena/zysk jest doskonałą miarą do wykorzystania przy decydowaniu, w jakie akcje zainwestować swoje ciężko zarobione pieniądze.

Wskaźnik P/E pozwala inwestorom określić, czy dana akcja jest potencjalnie na tyle zyskowna, że warto ją kupić. Obliczasz ten wskaźnik, dzieląc cenę akcji na jedną akcję przez zysk na akcję danej spółki.

Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o tym, jak obliczyć wskaźnik P/E oraz jak go interpretować i podejmować właściwe decyzje finansowe.

Czym jest wskaźnik cena/zysk?

Wskaźnik cena/zysk to najczęściej używany wskaźnik KPI przy ocenie zyskowności akcji. Nazywany jest również mnożnikiem zysków.

Uwzględnia on aktualną cenę akcji oraz zysk na akcję, co daje wartość wskazującą, czy akcja jest okazją, czy też nie warto w nią inwestować.

Jak obliczyć wskaźnik cena/zysk

Aby obliczyć wskaźnik cena/zysk, powinieneś użyć następującej formuły:

P/E = Cena akcji na jedną akcję / Zysk na akcję

Łatwo możesz wpisać kod wyznaczony dla akcji na dowolnej stronie finansowej, aby uzyskać bieżącą cenę akcji.

Znalezienie zysku na akcję jest nieco bardziej skomplikowane. Wymaga to podzielenia zysków spółki z ostatniego roku przez ważoną średnią liczby akcji w obrocie.

Ta ważona średnia jest obliczana przez przemnożenie liczby akcji w obrocie przez procent okresu sprawozdawczego, który obejmują.

Wydaje się skomplikowane, prawda? Nie martw się. Nie będziesz musiał tego samodzielnie znaleźć, jeśli użyjesz kalkulatora wskaźnika P/E od FinansoPolis.

Interpretacja wskaźnika cena/zysk

Analizowanie wskaźnika cena/zysk (P/E) danej akcji w izolacji nie da ci dużo wglądu w potencjalną zyskowność akcji.

Wskaźnik P/E ma być używany jako narzędzie porównawcze. Dopiero gdy zestawisz go z wskaźnikiem P/E innych firm w tej samej branży lub z historycznym wskaźnikiem P/E samej firmy, będziesz mógł wyciągnąć znaczące wnioski.

Ta porównywalność to główna zaleta wskaźnika P/E. Pozwala ci uzyskać wszechstronny widok rynku i podjąć optymalną decyzję.

Jaki jest dobry wskaźnik P/E

Ogólnie rzecz biorąc, im wyższy wskaźnik P/E akcji, tym mniej atrakcyjna jest to inwestycja.

Jednak pytanie pozostaje, jak wysoki jest zbyt wysoki?

Odpowiedź na to pytanie zależy od branży. Na przykład średni wskaźnik P/E akcji w branży motoryzacyjnej wynosi 11,93. Dlatego akcje z niższym wskaźnikiem P/E niż ten są uważane za dobre inwestycje. Firmy z wyższymi cenami akcji nie są najlepszym wyborem.

Ograniczenia wskaźnika cena/zysk

Inwestorzy często korzystają z wskaźnika P/E z wielu powodów. Ma on wiele zalet i mówi inwestorom dużo o wartości akcji. Jednak ten wskaźnik ma też pewne wady.

Jedną z tych wad jest to, że wskaźnik P/E zwykle jest dobry tylko do porównywania firm w tej samej branży. Ograniczenie to wynika z faktu, że średni wskaźnik P/E znacząco różni się w zależności od branży.

Dodatkowo, to że wskaźnik P/E akcji wskazuje, że jest ona tania, nie oznacza, że jest to dobra inwestycja. Akcja może być tania z negatywnych powodów. Być może eksperci spodziewają się, że firma przejdzie przez trudny okres wkrótce.

Dlatego powinieneś przeprowadzić dalsze badania, zanim zdecydujesz się na jej zakup.

Co więcej, wskaźnik P/E nie zawsze dokładnie wskazuje na wyniki akcji. Niektóre z wiodących akcji na rynku historycznie miały wysokie wskaźniki P/E.

W końcu, zależność wskaźnika P/E od zysku na akcję może być czasami myląca. Firma może mieć poważne problemy z przepływami pieniężnymi i nadal raportować dodatni zysk.


Autorzy

Narzędzie stworzone przez Lucas Krysiak w dniu 2023-04-21 12:44:52 | Ostatnio sprawdzone przez Mike Kozminsky w dniu 2023-09-01 12:52:43

© FinansoPolis 2023-2024 All rights reserved. Przed skorzystaniem ze strony zapoznaj się z regulaminem i polityką prywatności.
Loading...